Czym się różni windsurfing od stand up paddleboarding’u ?

Pływanie na desce SUP, kajakami, na zestawie do kitesurfingu jest coraz chętniej podejmowaną aktywnością przez ludzi. Dlaczego? Ponieważ sporty wodne dają wiele radości i frajdy, ale równocześnie skutecznie pomogą zadbać o kondycję i wygląd naszego ciała. Jednak ważne jest, aby już na etapie wyboru idealnego dla siebie sportu zastanowić się, czym różnią się poszczególne dyscypliny oraz co będzie niezbędne do rozpoczęcia zapoznania się z tym konkretnym sportem.

Spis treści

Jak zadbać o zdrowie?

Sporty wodne

Dodatkowe korzyści

Jaki sport wybrać?

Windsurfing

Co musisz wiedzieć?

Jak zacząć przygodę z windsurfingiem?

Jak się przygotować?

Co będzie potrzebne?

Paddleboarding

Jak zacząć z stand up paddleboardingiem?

Co musisz wiedzieć?

Jak się przygotować?

Co będzie potrzebne?

Deska SUP – co to?

Dlaczego warto spróbować?

Czym się różnią te sporty?

Jak wybrać sport idealny dla siebie?

Aktywność niemal dla każdego

O czym należy pamiętać?

Bezpieczeństwo podczas treningu

Gdzie kupić sprzęt?

Podsumowanie

Jak zadbać o zdrowie?

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie istotna będzie nie tylko odpowiednio zbilansowana dieta, ale także adekwatna dawka ruchu. Dzięki temu możesz liczyć na szybkie i zadowalające efekty. Jednak jak zadbać o ruch?

Sporty wodne

Z rozwiązaniem przychodzi wiele dyscyplin sportowych. W ostatnim czasie wzrasta popularność na sporty wodne. To właśnie one potrafią dostarczyć wielu niezapomnianych chwil. Musisz jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kitesurfing, windsurfing czy paddleboarding, niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie.

Dodatkowe korzyści

Przygoda ze sportem może wnieść dużo dobrego do Twojego życia. To nie tylko zdrowy nawyk, który warto mieć. Regularne uprawianie sportów pozwoli zadbać o prawidłową masę ciała, zbilansowany tryb życia, a także sprawi, że lepiej będziesz się czuć.

Jaki sport wybrać?

W Internecie znajdziesz wiele propozycji treningów czy dyscyplin sportowych, które możesz uprawiać. W przypadku sportów wodnych najpopularniejsze w ostatnim czasie są windsurfing, kite surfing oraz paddleboarding. Jednak musisz pamiętać, jak sama nazwa mówi, że bez dostępu do wody, uprawianie tych sportów wodnych nie będzie możliwe.

Windsurfing

Do wind surfingu potrzebujesz deskę z żaglem i wiatr. W taki prosty i szybki sposób możesz zacząć wodną przyjemność. Warto pamiętać, że kluczowa będzie także odpowiednia odzież (np. z pianki) i fachowo dobrana deska. Akcesoria nie tylko podniosą poziom zadowolenia, ale przede wszystkim zadbają o Twoje bezpieczeństwo.

Co musisz wiedzieć?

Produkty, które będą Ci potrzebne znajdziesz zarówno w ofercie sklepu internetowego, ale także w stacjonarnych, profesjonalnych punktach. W takim sklepie z łatwością dobierzesz odpowiedni rodzaj produktów, które będą Ci potrzebne. Warto aby rodzaj sprzętu dobierać pod okiem doświadczonego doradcy.

Jak zacząć przygodę z windsurfingiem?

Jeśli chcesz rozpocząć z windsurfingiem, to musisz wiedzieć, że jest to skomplikowana i trudna dyscyplina. Dlatego dobrą praktyką na początek jest skorzystanie z lekcji z instruktorem. W tym celu skontaktuj się ze szkółką lub osobą, która oferuje profesjonalną pomoc.

Jak się przygotować?

Do pierwszej lekcji windsurfingu powinieneś się przygotować. To znaczy, że dobrze jest mieć już albo zakupiony, albo wypożyczony sprzęt. Te produkty sprawią, że lekcja windsurfingu będzie zarówno przyjemna, co efektowna.

Co będzie potrzebne?

Zarówno w przypadku windsurfingu, jak i kitesurfingu dobrą praktyką jest skorzystanie z lekcji z instruktorem. Przynajmniej na początku Twojej wodnej przygody. Dlatego po tym, jak kupisz już cały potrzebny sprzęt rozglądnij się za fachową pomocą.

Paddleboarding

Choć paddle boarding nie jest aż tak popularny w Polsce, to z sezonu na sezon liczba osób zainteresowanych wzrasta. Zastanawiasz się, na czym polega ten sport? To aktywność, podczas której pływasz na specjalnej desce oraz wiosłujesz jednym wiosłem.

Jak zacząć przygodę z stand up paddleboardingiem?

Warto wiedzieć, że paddleboarding w przeciwieństwie do kitesurfingu czy windsurfingu nie jest sportem ekstremalnym. Dlatego mogą uprawiać go niemal wszyscy. Jednak mimo to należy spełnić kilka wymogów, aby zacząć korzystać z deski SUP. Mianowicie dobrze jest posiadać zdolność do samodzielnego pływania – w przypadku sportów wodnych jest to niezbędne.

Co musisz wiedzieć?

Sklep surfingowy to miejsce, które powinieneś odwiedzić przed pierwszym wypłynięciem na wodę. Zamówienia złożone przez internet lub sklep stacjonarny powinny zaoferować Ci fachową pomoc, dzięki której zyskasz wszystko, co będzie Ci potrzebne.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim kluczowe jest dobre i dokładne dobranie deski i pozostałych akcesoriów. To one wpłyną zarówno na Twoje zadowolenie, jak i na bezpieczeństwo podczas treningu. Warto przemyśleć zakup odpowiedniej odzieży – pianka neoprenowa sprawdzi się w sportach wodnych doskonale.

Co będzie potrzebne?

Jednak musisz wiedzieć, że sama deska SUP. Potrzebne będą akcesoria. Co dokładnie? Przede wszystkim:

  • wiosło,
  • pompka do pompowania deski,
  • smycz, którą zamocujesz do nogi (do kostki lub pod kolanem)
  • oraz statecznik.

Deska SUP – co to?

Typ deski ma znaczenie zwłaszcza dla osób początkujących. Pływając na desce SUP musisz nauczyć się utrzymywać odpowiednią stabilność ciała. W ofercie sklepów dostępne są zarówno deski dla początkujących jak i dla osób bardziej doświadczonych. Na początek warto sięgać po deskę pompowaną. To właśnie ten rodzaj desek stwarza idealne warunki do nauki.

Dlaczego warto spróbować?

Sporty wodne to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek czy nowe hobby. Oprócz wielu przyjemnych chwil, regularne uprawianie sportu wzmocni Twoje ciało, co przełoży się na codzienne funkcjonowanie.

Czym się różnią te sporty?

Przede wszystkim stopniem trudności i zaawansowaniem. W przypadku wind surfingu konieczne jest posiadanie umiejętności prowadzenia deski. Z kolei w przypadku desek SUP doświadczenie odgrywa mniejszą rolę.

Jak wybrać sport idealny dla siebie?

Próbując wybrać nową aktywność powinieneś kierować się przede wszystkim swoimi preferencjami i możliwościami. Taki klucz wyboru sprawi, że dobór odpowiedniej dyscypliny będzie niósł za sobą przyjemny i miły wypoczynek, a równocześnie będzie dostarczał odpowiednią dawkę aktywności.

Aktywność niemal dla każdego

Decydując się na któryś z popularnych sportów wodnych nie możesz zapominać o swoim bezpieczeństwie. Właśnie dlatego kamizelka asekuracyjna czy linka zabezpieczająca do deski to akcesoria, które zawsze musisz mieć ze sobą wypływając na wodę. Warto wiedzieć, że uprawianie paddleboardingu jest możliwe niezależnie od wieku. Jednak w przypadku dzieci, aktywność musi być kontrolowana przez osoby dorosłe.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o odpowiednim doborze dodatków. W przypadku desek SUP należy je dobrać w taki sposób, aby idealnie pasowały pod wiek, wzrost i wagę osoby. Nie ma znaczenia czy mówimy o dziecku czy też osobie dorosłej – każda deska może spełniać konkretne wymagania i nadawać się zarówno do nauki jak i dla osób, które są nieco bardziej doświadczone.

Bezpieczeństwo podczas treningu

Efektem trudności z poruszaniem się na wodzie może być częste wpadanie do wody. Właśnie z tego powodu akcesoria, takie jak kamizelka czy smycz do deski będą niezbędne. Warto o tym pamiętać niezależnie od poziomu zaawansowania.

Gdzie kupić sprzęt?

Jeśli jesteś zdecydowany na rozpoczęcie przygody ze sportem wodnym, wybierz się do profesjonalnego sklepu, w którym z fachową pomocą dobierzesz akcesoria idealne dla Ciebie i Twoich potrzeb.

Podsumowanie

Jeśli lubisz sporty wodne to z pewnością porównywałeś te dyscypliny. Warto zdać sobie sprawę, że pływanie na wodzie zapewnia wiele frajdy i przyjemności, dlatego jest to rzecz, którą warto spróbować. Ponadto to doskonała propozycja na trening całego organizmu.