Deski SUP

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Deska SUP

Deska SUP, czyli Stand Up Paddle, to w wolnym tłumaczeniu “wiosłowanie na stojąco”. Odbywa się ono przy użyciu specjalnie przystosowanej ku temu deski do pływania na stojąco, która przypomina deskę surfingową. Stworzono ją z myślą dla miłośników uprawiania sportów na wodzie. Stand Up Paddle wywodzi się z Hawajów, gdzie rdzenni mieszkańcy w taki właśnie sposób wypływali na ocean, by łowić ryby czy też przemieszczać się pomiędzy wyspami. Budowali oni duże, drewniane i stabilne deski, na których to mogli umieścić nie tylko ładunek, ale także przewieźć innego człowieka. Współczesna deska SUP produkowana jest z tworzyw sztucznych, a większość modeli sportowo – rekreacyjnych dostępnych na świecie to deski dmuchane. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dmuchana deska łatwo  się składa i można ją przewieźć w poręcznej torbie.

Deska do pływania na stojąco

Niezależnie czy chcemy uprawiać ten sport hobbistycznie czy zawodowo, zakup SUP’a do swoich potrzeb jest istotny. Zanim kupisz deskę musisz wiedzieć jak dobrać deskę sup odpowiednio dla siebie. Należy zwrócić uwagę na takie informacje jak marka, przeznaczenie, dodatkowe produkty w zestawie, szybkość zamówienia, wysyłka czy kształt deski. Dowiedz się jaka została zastosowana technologia i zobacz dostępne w internecie rankingi. Przy wyborze SUP powinniśmy wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. Najważniejsze jest to, że nie kupujemy samej deski – każde modele zawierają kilka niezbędnych rzeczy – są flipy, stabilizatory, smycz oraz płetwy. Na opcjonalne wyposażenie składa się także wiosło, które można również dokupić osobno u producenta. Wiosło ułatwia pływanie deską sup. Służy do wygodnego pływania. W zestawie z deską sup też jest pompka do napompowania deski, torba do jej transportowania i poradnik producenta.

Deska do pływania SUP

Deskę SUP możemy podzielić na dwa rodzaje twarde i pompowane. Deski twarde produkuje się w podobny sposób, jak deski do surfowania czy też windsurfingowe. Tak zwanym sercem takiej drewnianej deski jest rdzeń ze styropianu, obłożony kilkoma warstwami laminatów z włókna szklanego, żywicy ekspandowanej, węgla lub kevlaru. Ich główna zaleta, to sztywność i stabilność całej konstrukcji. Nie mniej jednak dla amatora twarde deski mają więcej wad niż te w wersji dmuchanej. Przede wszystkim trudniej je transportować i przechować ze względu na ich gabaryty. Twarde deski są także bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Deski pompowane to rozwiązanie, które cieszy się aktualnie dużym zainteresowanie, głównie przez łatwość ich użytkowania i komfort przechowywania. Taką dmuchaną deskę można bez problemu zapakować do bagażnika samochodu i zabrać ze sobą np. na wakacje, w przeciwieństwie do twardej wersji jej odpowiednika. W deskach pompowanych kluczowa kwestia to technologia drop – stitch, używana podczas ich produkcji. Chodzi o to, że po napompowaniu deski staje się ona sztywna i twarda, a to gwarantuje jej bezpieczne użytkowanie i doskonałą zabawę dla całej rodziny.

Deska do pływania z wiosłem

Sport Stand Up Paddling to rodzaj czynności, której nie wykonamy bez samej deski – to oczywiste. Polega na pływaniu na desce sup. Nie mniej jednak równie ważnym elementem całego wyposażenia jest wiosło. Wiosło SUP, tak jak i deska, może różnić się ze względu na konstrukcję i materiał, z którego jest wykonane. Co należy podkreślić, sam wybór wiosła to równie istotna sprawa, jak wybór deski. Wiosła SUP dzielimy na rodzaje według głównych kryteriów, a są nimi:

 • długość wiosła względem deski SUP – powinna być dopasowana do naszego wzrostu, ponieważ zbyt długie jak i zbyt krótkie wiosło może powodować dyskomfort podczas pływania, a w skrajnych przypadkach może przyczynić się do różnego rodzaju kontuzji. Aby odpowiednio wyliczyć rozmiar wiosła, musimy do naszego wzrostu doliczyć 20 cm – tym sposobem uzyskamy odpowiedni i bezpieczny dla nas rozmiar wiosła.
 • konstrukcja wiosła – dzielimy je na jednoczęściowe, dwuczęściowe i trzyczęściowe. Sama konstrukcja wiosła wpływa przede wszystkim na możliwość regulacji jego długości, ale także na wygodę samego składania i transportowania go. Pamiętajmy, że wiosło jednoczęściowe ma swoją stałą długość i grubość , co wymaga odpowiedniej ilości miejsca, aby je transportować. Wiosła dwuczęściowe i trzyczęściowe łatwiej przewozić oraz zajmują po złożeniu mniej przestrzeni.
 • materiał wiosła – wykonuje się je zwykle z czterech rodzajów materiałów, a są nimi: włókno węglowe, kompozyt, włókno szklane i aluminium. Poszczególny materiał wykorzystywany do tworzenia wiosła posiada swoją odpowiednią cenę. Wisło aluminiowe jest produktem dość tanim, solidnym i sztywnym, natomiast nie należy do najlżejszych. Wiosło z włókna szklanego jest o wiele lżejsze, ma jednak inne wady – nie jest tak giętkie, jak jego aluminiowy odpowiednik, a jego cena jest wyższa. Wiosło z włókna węglowego może pochwalić się zarówno giętkością jak i lekkością, jest natomiast droższe od tego z aluminium i włókna szklanego. Natomiast wiosło z kompozytu jest nieco droższe od tego z aluminium, odznacza się wysoką sztywnością i niską wagą. Jest bardzo wytrzymałe.

I jeszcze jedna, ważna informacja dla chętnych przygód z SUP. Chcąc nauczyć pływać swoje dziecko na tym sprzęcie, powinniśmy zainwestować dla niego w wiosło przeznaczone dla dziecka. To ważne, by było ono dostosowane do pociechy pod względem rozmiaru, sztywności i wagi. Wiosło SUP dla dziecka powinno być również wystarczająco lekkie, aby umożliwić mu komfortowe wiosłowanie, co sprawi, że nie zniechęci się ono do tego typu aktywności przez niewygodę. Deska SUP z wiosłem dla naszego dziecka musi być dostosowana w taki sposób, by nasza pociecha bezpiecznie uczyła się nowej czynności.

SUP deski

Mówiąc o deskach SUP, warto również poruszyć temat samego pływania na nich i tego, dla kogo ten sprzęt jest przeznaczony. Pływanie na SUP’ie to znany na świecie rodzaj aktywności, którą może wykonywać każdy, bez względu na wiek. Poza tym rekreacyjne pływanie na SUP’ie nie wymaga żadnego przygotowania kondycyjnego ani też innych, specjalnych umiejętności, więc z powodzeniem może na niej pływać zarówno dziecko jak i osoba starsza. Co do samej nauki pływania na SUP, jest ona bardzo prosta i głównie polega na tym, żeby wyczuć deskę i oswoić się z nią, a następnie spróbować na niej stanąć i wiosłować. Jeżeli to zbyt trudne, można rozpocząć pływanie od pozycji na kolanach, a następnie, gdy mamy większą pewność przejść, do pozycji stojącej.

Deska SUP dwuosobowa

Deska SUP umożliwia także możliwość pływania w wiele osób. Deski Team, bo o nich w tym przypadku mowa, to inaczej deski wieloosobowe. Znajdziemy wśród nich te dla 2 czy 3 osób jak i większe – dla 5, a nawet 10 osób. Takie wielkie Podlleboardy to ciekawe produkty dla całych rodzin, ale też doskonała atrakcja na imprezy, np. eventy firmowe. Co ciekawe, deski przeznaczone dla większej ilości osób mogą mieć nawet długość ponad 500 cm i 150 cm szerokości.

Deska SUP kajak

Wprowadzenie możliwości montowania siedziska kajakowego do SUP to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie relaks bez zbędnego wysiłku fizycznego, jakim jest choćby stanie na desce podczas pływania na niej. Każde siedzisko kajakowe do SUP posiada podparcie pod plecy, co jest szczególnie istotne podczas wiosłowania na siedząco. Poza tym sam montaż siedziska nie jest czynnością wymagającą wielkich umiejętności. Aby tego dokonać, warto wykorzystać fabrycznie zamontowane uchwyty i doczepić do nich siedzisko kajakowe. Zrobisz to szybko, nie zajmie Ci to więcej niż kilkanaście sekund. Co ważne, samo siedzisko nie zajmuje wiele miejsca podczas jego transportu – co więcej – można je przewozić wykorzystując do tego linki bagażowe. Dzięki tak prostemu rozwiązaniu bez problemu możesz zmienić swoją deskę SUP w kajak.

Deska SUP Allround

Deski SUP Allround to najbardziej wszechstronne ze wszystkich istniejących w ofercie rodzajów desek SUP. Można na nich pływać rekreacyjnie po różnego rodzaju zbiornikach wodnych. Ich rozmiar waha się zazwyczaj od 300 do 335 cm, a wyporność takiej deski to ok. 250 do 330 litrów. Dzięki ich dużej szerokości (od 75 do 85 cm), są one bardzo stabilne i oprócz tego bezpieczne w użytkowaniu. Te większe, o grubości 15 cm pozwalają na zabranie na ich pokład nawet dwie osoby dorosłe.

Deska SUP dla początkujących

Najlepszy produkt w ofercie dla początkujących, którzy zaczynają przygodę z SUP jest model typu All Round. Jest to jednocześnie najpopularniejszy z modeli desek Stand Up Paddle. Jego cechą charakterystyczną jest lekko uniesiony i zaokrąglony dziób. Ta deska dmuchana jest bardzo stabilna i przeznaczona przede wszystkim do użytku rekreacyjnego na rzekach, wodach stojących czy też dla osób bardziej odważnych – do próbowania swoich sił na pierwszych falach.

Aby odpowiednio dobrać tego typu SUP do pływania musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wymiary oraz zastanowić się, czy ma nam służyć do samotnego pływania czy też planujemy zabawy z dzieckiem na jego pokładzie. Są to bardzo ważne informacje.

Deski SUP pompowane typu All Round powinny być dobrane do wagi osoby korzystającej. Oto dostępne na rynku produkty dotyczące wyboru desek SUP dla początkujących:

 • osoby ważące od 50 do 70 kg – długość deski – 305 do 335 cm, szerokość deski – 75 do 80 cm
 • osoby ważące od 65 do 90 kg – długość deski – 320 do 354 cm – szerokość deski – 75 do 85 cm
 • osoby ważące od 85 do 100 kg – długość deski – 320 do 366 cm, szerokość deski – 81 do 85 cm
 • osoby ważące od 95 do 120 kg – długość deski – 336 do 384 cm, szerokość deski – 81 do 85 cm

Deska SUP dla dzieci

Deska SUP dla dzieci to deska na, której można pływać na stojąco. Jeżeli twoje dziecko wykazuje chęci by rozpocząć przygodę z deską i wiosłem, musisz zadbać o sprzęt, który będzie dla niego odpowiedni. W przypadku najmłodszych, podobnie jak i osób dorosłych, rozmiar deski i jej dostosowanie do ciężaru ciała danej osoby są bardzo istotne. Długość deski dla najmłodszych użytkowników rozpoczyna się już od 224 cm. Dziecięce Paddle Boardy posiadają najczęściej kształt deski Allround lub Touring, nie mniej jednak, w zależności od przeznaczenia deski, jej wybór może być skrajnie różny. Jeśli deska SUP ma posłużyć naszemu dziecku jako forma zabawy i rekreacji, powinniśmy postawić na SUP typu Allround. Pozwala on na bezpieczną zabawę na siedząco z wiosłami jak i bez nich. Sytuacja wygląda nieco inaczej w chwili, kiedy nasza pociecha ma zamiar pływać na desce w pozycji stojącej. W takiej sytuacji musimy pamiętać o tym, by deska nie była zbyt szeroka względem wzrostu dziecka, ponieważ uniemożliwi mu to sprawne wiosłowanie. Natomiast jeśli nasze dziecko będzie uczestniczyć z nami w dłuższych spływach, należy zaopatrzyć je na przykład w deskę typu Touring.

Deska do pływania sup z siedziskiem

Pływanie deską sup dla nowicjuszy może okazać się trudne. Dlatego dla wygodnego pływania w pozycji siedzącej służy deska sup z siedziskiem. Siedzisko posiada praktyczną kieszonkę, do której można schować niezbędne rzeczy. Sup deska z siedziskiem będzie odpowiednia dla osób, które mają problem z utrzymaniem równowagi na stojąco. Pływanie na desce sup ułatwi nam wiosło, które jest niezbędne.

Deski dmuchane do pływania

Deska SUP to proste rozwiązanie, które pozwala na znakomitą zabawę na wodzie, ale nie oznacza to, że sama czynność pływania nie wymaga choćby najmniejszej wiedzy na jej temat. Kilka ważnych informacji, to te podstawowe, takie jak np. to, że na deskę można wchodzić z wody lub pomostu (druga opcja może być nieco trudniejsza do wykonania dla osób, które dopiero zapoznają się z tego typu sprzętem). Kolejna kwestia to wiedza na temat tego, że samo wiosło może okazać się pomocne podczas wchodzenia na deskę, ponieważ dzięki niemu deska będzie bardziej stabilna. A kiedy już się na niej znajdziemy, co możemy uznać za nasz mały sukces i powoli zaczniemy przyzwyczajać się do poruszania na niej (choćby miałoby to odbywać się na samym początku na kolanach), powinniśmy stanąć na desce w pozycji pionowej i kilka razy wykonać kroki w przód i w tył. To pozwoli nam wyczuć, jak sprzęt zachowuje się podczas naszych ruchów.

Deski SUP ceny

Zestaw akcesoriów niezbędnych do użytkowania desek SUP różnią się od siebie cenowo. Zależy to przede wszystkim od materiałów, z których wykonane są poszczególne akcesoria oraz jaka to marka. Nie mniej jednak, aby rozpocząć przygodę z surfowaniem na SUP powinniśmy mieć w zanadrzu nie mniej niż 2 tysiące złotych. W zależności od preferencji klienta dostępne są różne akcesoria. Dane ceny desek SUP w sklepie:

W naszym sklepie znajdziesz dane produkty akcesoriów i modele najlepszych producentów:

 • SURFINGORILLAS allround forest LITE – 2099 zł
 • SURFINGORILLAS allround JUNGLE – 1999 zł
 • SURFINGORILLAS allround ultimate LE – 2399 zł
 • SURFINGORILLAS touring ultimate advenced sunrise – 2199 zł
 • SURFINGORILLAS touring ultimate advenced yellow – 2199 zł