Deska SUP – co to znaczy?

Pływanie na desce SUP może dawać wiele przyjemności. Jednak warto zastanowić się, czym jest deska SUP. Uprawianie SUP wymaga dodatkowego sprzętu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów desek. Stand up paddle to sport, który polega przede wszystkim na wodnych wycieczkach. Wybór odpowiedniego sprzętu sprawi, że zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli pływać po rzekach czy jeziorach.

 

Spis treści

Sport wodny – dodatki i sprzęt

Jak uprawiać sport wodny?

Deska SUP – co to?

Jak korzystać z deski SUP?

Rodzaje desek SUP

Jak pływać na SUP ie

Niezbędne dodatki i akcesoria

Podsumowanie

 

Sport wodny – dodatki i sprzęt

Odpowiednie wyposażenie to niezbędny dodatek w każdym sporcie. Własny sprzęt pozwoli nie tylko korzystać ze wszystkich przyjemności, jakie dają sporty wodne, ale przede wszystkim zagwarantuje Ci bezpieczeństwo. Stand up paddleboarding to sport, który będzie doskonałym rozwiązaniem zarówno wtedy, jeśli Twoja kondycja czy mięśnie pleców nie są na najwyższym poziomie.

Cały sprzęt musi być dostosowany do pływania na wodzie. Czasami niezbędne będzie nie tylko kapok, czy kamizelki ratunkowe, ale na przykład wiosło czy inne narzędzia, które zagwarantują lepszą stabilność i bardziej komfortowe pływanie.

 

Jak uprawiać sport wodny?

Pływanie na desce SUP to coś, czego należy się nauczyć. Nic w tym dziwnego. Niezależnie od tego, czy będziesz wykorzystywać deskę do rekreacyjnego pływania czy bardziej wymagających spływów, musisz opanować sterowanie zarówno deską, jak i wiosłem.

Na samym początku musisz poznać specyfikę deski SUP, czyli “wyczuć ją”. Dzięki temu będziesz na wodzie i na desce czuć się stabilniej. Dzięki temu ograniczysz liczbę wywrotek i częstotliwość lądowania w wodzie. W miarę z treningiem (zarówno na długich wyprawach, jak i tych krótszych) będziesz coraz bardziej opanowywać wiosło i deskę. To sprawi, że Twoje pływanie będzie coraz szybsze, stabilne i bezpieczne. Cały proces nauki sprawia jednak masę frajdy i zdecydowanie nie warto się poddawać przy pierwszych nieudanych próbach.

 

Deska SUP – co to?

Sporty wodne, jak np. stand up paddle to doskonały sposób na dodatkową aktywność fizyczną. Ale czym tak naprawdę są deski SUP? Ciekawią Cię sporty na wodzie? Wiesz, jak rozpocząć pływanie i trening? Na samym początku musisz znaleźć deskę do surfingu czy windsurfingu, która ułatwi Ci pokonywanie jeziora i innych akwenów wodnych.

Zdecydowanie na samym początku deski SUP będą dobrym wyborem. Na rynku dostępne są zarówno lżejsze, jak i twarde deski. Sztywność, większa wyporność czy długość desek powinna być dobierana do indywidualnych preferencji. Pamiętaj, że na desce SUP po rwącej wodzie będziesz musiał być zabezpieczony. Co więcej, ten rodzaj desek możesz używać w różnych miejscach. Najczęściej do pływania na desce SUP używa się dodatków. Zestaw naprawczy, wiosło, czy smycz to dodatki, które często pojawiają się w zestawach.

 

Jak korzystać z deski SUP?

Zarówno deski twarde, jak i deski touringowe gwarantują świetną zabawę dla całej rodziny. W końcu na deskach mogą pływać wszyscy. Fakt, że deska SUP występuje w wielu rodzajach i wielu wariantach sprawia, ze dopasowanie deski SUP do Twoich możliwości. Deska SUP to doskonały dodatek na wypad nad jezioro czy aktywne wakacje nad wodą.

Pływanie na desce SUP nie tylko zapewnia świetną zabawę, ale także stymuluje koordynację ruchową i Twoje umiejętności.

 

Rodzaje desek SUP

Musisz wiedzieć, że deski SUP występują w wielu rodzajach. Niesamowicie ważne jest, aby sprawdzić który z nich będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Na rynku dostępne są:

  • deski twarde,
  • deski pompowane,
  • deski wave,
  • deski race,
  • deski touring,
  • deski allround.

 

Jak pływać na SUP ie?

Do pływania na desce SUP potrzebne będą wiosła. Bez nich nie będzie możliwe pływanie na wodzie. Podczas regularnego wiosłowania będziesz mógł pokonywać kolejne metry na wodzie. Wtedy nawet silne fale nie będą dla Ciebie przeszkodą. Choć na desce SUP pływa się na stojąco i nogi mogą być zmęczone po czasie, to jest to aktywność, której warto spróbować.

 

Niezbędne dodatki i akcesoria

Pływanie na desce nie ogranicza się tylko to zakupu samej deski. Musisz wiedzieć, że niezależnie czy wybierzesz deski dłuższe, czy trochę krótsze konieczne są dodatkowe akcesoria, które ułatwią pływanie.

Do uprawiania stand up paddle przyda się wiosła, kamizelka, czy stateczniki, które wpłyną na bezpieczeństwo podczas pływania.

 

Podsumowanie

Musisz wiedzieć, że do uprawiania sportów wodnych jest prosta droga. Wystarczy, że poznasz wszelkie modele desek dostępnych w sklepach i dobranie odpowiedniego rodzaju do wagi, wzrostu czy umiejętności. Szeroki wachlarz możliwości sprawi, że dopasowanie deski pod swoje wymagania staje się o wiele bardziej łatwe i przyjemniejsze.

Pamiętaj, niezależnie od tego ile masz lat możesz świetnie się bawić i czerpać radość z pływania. Deska to stabilna podpora, która ułatwi Ci uprawianie sportów wodnych. Jednak zawsze musisz pamiętać o bezpieczeństwie, szczególnie w momencie gdy pogoda nie dopisuje.