Deska SUP – jak pływać ?

Pływanie na desce SUP może dawać niesamowicie wiele frajdy, a samo nauczenie się tej czynności – satysfakcję. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że początki mogą być dosyć trudne, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie miało się do czynienia zarówno z deską SUP, jak i chociażby deską do windsurfingu. Jednakże dzięki byciu konsekwentnym i odrobinie wprawy, bez problemu można wszystko opanować i pływać na desce SUP bez przeszkód.

 

Spis treści

Skąd wzięły się deski SUP?

Stand up paddle – przenoszenie deski

Gdzie początkowo pływać?

Pierwszy raz w wodzie

Wchodzenie na deskę SUP

Jak wstać na desce?

Prawidłowa pozycja stojąca

Poruszanie się do przodu

Utrzymywanie równowagi

Upadek z deski SUP

Zadbanie o swoje bezpieczeństwo

Satysfakcja z pływania

Podsumowanie – jak pływać na desce SUP?

 

Skąd wzięły się deski SUP?

Deski SUP mają hawajskie korzenie i to właśnie tam były one używane w największym stopniu. Były wykorzystywane między innymi przez wędkarzy, aby łowić ryby w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Z czasem deski tego typu stały się popularne również w innych częściach świata. Obecnie są one sposobem na aktywne spędzanie czasu, a wiele osób traktuje je jako sport wodny. Z roku na rok coraz więcej osób zaczyna próbować swoich sił na deskach SUP. Należy podkreślić, że pływanie na desce surfingowej, a na sup’e to nie to samo. To co odróżnia deskę surfingową od deski sup to specyfikacja i przeznaczenie.

Rodzaj deski sup

To jaki rodzaj deski sup będzie dla Ciebie odpowiedni, zależy od Twoich wymiarów. Deski pompowane należy dobierać do swojej wagi i do swojego wzrostu. Jeżeli będziesz miał wątpliwości, poproś o pomoc specjalistę, który wie jakie deski pompowane są dla dorosłych i dla dzieci.

 

Stand up paddle – przenoszenie deski

Pierwsze kroki będą polegały przede wszystkim na przeniesieniu deski do wody. Sup’y to deski pompowane, więc są lekkie. Wydaje się to proste, ale należy pamiętać o tym, że deska ma swoje rozmiary, więc przykładowo podczas dużego wiatru może być problem z łatwym poruszaniem się. W czasie przenoszenia deski warto ją wówczas ustawić w kierunku wiatru, co znacząco ułatwi sprawę. Deskę można również położyć na głowę i balansować nią w taki sposób, by jej długość nie przeszkadzała. Zawsze można też nieść deskę w dwie osoby – rączka znacząco wówczas ułatwi zadanie.

 

Gdzie początkowo pływać?

Zaczynając swoją przygodę z deskami SUP należy przede wszystkim wybierać miejsca do pływania, które już się zna. Znajomość akwenu znacząco zwiększy bezpieczeństwo i sprawi, że poczujesz się pewniej. Spokojny akwen w dogodnej dla siebie lokalizacji oraz w bezwietrzny dzień pozwoli Ci lepiej i szybciej przyswoić wszelkie niezbędne umiejętności, aby móc efektywnie pływać. Zadbanie o swój komfort to istotna sprawa i najlepszym miejscem do nauki będzie jezioro, które dobrze znasz i którego się nie obawiasz.

 

Pierwszy raz w wodzie. Deska sup jak pływać ?

Gdy już przetransportujesz swoją deskę do wody, konieczne będzie jej ustawienie w taki sposób, by można było później na nią wejść. Należy ustawić się z deską na brzegu jeziora, dziób deski powinien być skierowany w stronę wody, natomiast stateczniki do ziemi. Wówczas pozostanie jedynie pchnąć deskę do wody, aż będzie ona swobodnie unosić się na jej powierzchni. Będzie to etap w którym można zacząć proces wchodzenia na deskę.

 

Wchodzenie na deskę SUP

Pierwsze wejście na deskę to bez wątpienia coś, co sprawia najwięcej problemów początkującym. Nie jest to jednak tak trudne, o ile będziesz robił to powoli i z zachowaniem ostrożności. Nie warto od razu próbować stanąć na prostych nogach, ponieważ prawdopodobnie skończy się to upadkiem do wody. Najlepszy sposób to wejście na deskę na kolanach. Dzięki temu środek ciężkości będzie znajdował się o wiele niżej, przez co deska SUP stanie się dużo bardziej stabilna. W pozycji klęczącej o wiele łatwiej jest się przyzwyczaić do tego, jak deska się zachowuje na wodzie. Możesz wówczas przystąpić do powolnego wiosłowania i poruszania się po małym obszarze, ciągle oswajając się z nowym uczuciem. Nie obawiaj się, że uderzysz się o deskę. Deski sup to deski pompowane.

 

Jak wstać na desce?

W momencie gdy przyzwyczaisz się już do bycia na desce, możesz spróbować powoli wstawać. Zacznij powoli prostować ugięte kolana, zachowując jednocześnie cały czas balans. Nie prostuj się jednak całkowicie – z lekko ugiętymi kolanami będzie Ci o wiele łatwiej stać, ręce natomiast pozwolą Ci lepiej balansować na desce w momencie, gdy będziesz już praktycznie całkiem w pozycji stojącej.

 

Prawidłowa pozycja stojąca

Stojąc na desce należy przybrać odpowiednią pozycję, która zapewni stabilność. Z tego właśnie powodu stopy powinny być umieszczone mniej więcej na szerokość ramion, nad uchwytem do przenoszenia deski. W tym momencie warto przenosić powoli ciężar ciała z burty na burtę, stojąc dalej na środku deski, aby sprawdzić jak deska zachowuje się w takich warunkach.

Nogi mogą być ciągle lekko ugięte, jeśli nie czujesz się jeszcze na tyle pewnie, by je całkiem wyprostować. Całe ciało powinno być rozluźnione i elastyczne. W momencie gdy stopy i nogi będą w odpowiedniej pozycji, możesz przejść do kolejnego etapu.

 

Poruszanie się do przodu

Poruszanie się na desce SUP polega na umiejętnym posługiwaniu się wiosłem. Wiosło należy złapać obiema rękami – jedna powinna znajdować się u góry wiosła, natomiast druga bliżej jego środka. Dobry uchwyt zapewni Ci stabilność i pozwoli na łatwiejszy ruch ręką. Wiosłować należy na początku powoli, kierując pióro do dołu – pionowo w wodzie. Całe pióro powinno być zanurzone, aby ruch odbywał się w jednostajny i bezproblemowy sposób. Wiosłowanie nie jest trudne, ale należy je odpowiednio wyczuć, cały czas korzystając z pewnego uchwytu.

Istotna jest też praca pleców. Plecy należy trzymać prosto, pochylając się lekko do przodu. Pamiętając o tych wszystkich punktach, można zacząć pływać po powierzchni wody w efektywny sposób.

 

Utrzymywanie równowagi

Aby utrzymać równowagę na desce z wiosłem SUP należy używać całego ciała. Każda deska SUP jest do opanowania, jeśli tylko uda Ci się zachować spokój i pamiętać o podstawowych kwestiach. Stanie na desce to przede wszystkim utrzymywanie prostych pleców, ręce należy mieć natomiast umieszczone na wiośle. Pewny uchwyt pozwoli Ci wiosłować jednostajnie, bez utraty równowagi. W razie potrzeb zawsze można stanąć nieco szerzej, a kolana mieć lekko zgięte. Jeśli już zapanujesz nad utrzymaniem równowagi, wiosłowanie nie powinno sprawiać Ci problemów.

 

Upadek z deski SUP

Pływanie na desce z wiosłem SUP wiąże się również z upadkami. Jest to nieodłączny element tego sportu, szczególnie na początku gdy uczysz się podstaw. Większość desek SUP jest odpowiednio wyważona, więc po opanowaniu utrzymywania równowagi upadki do wody będą zdarzać się coraz rzadziej. Trzeba pamiętać jednak o tym, by po uderzeniu w wodę, nie zgubić wiosła.

 

Zadbanie o swoje bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to zawsze najważniejsza kwestia w przypadku stand up paddle. Podstawą jest tutaj oczywiście kamizelka asekuracyjna – zawsze należy mieć ją na sobie, by w razie upadku móc utrzymać się łatwo na wodzie. Przyda się też smycz, którą można przywiązać za rączkę deski. Dzięki temu możesz mieć pewność, że deska nie odpłynie za daleko, nawet jeśli będziesz na środku jeziora, a fale na nim będą dosyć spore.

 

Satysfakcja z pływania

Z jednej strony nauka pływania może być dosyć trudna, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie miało się do czynienia z SUP oraz wiosłem, ale jednak sport ten daje niesamowicie wiele satysfakcji i frajdy. Warto wybrać się więc nad wodę i spróbować swoich sił, by przekonać się że stand up paddle może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Warto czasem spojrzeć na aktywności na świeżym powietrzu z zupełnie innej perspektywy i spróbować czegoś nowego.

 

Podsumowanie – jak pływać na desce SUP?

Jeśli więc chcesz nauczyć się jak efektywnie pływać na desce SUP, odpowiednia ilość praktyki nad wodą będzie niezbędna do tego, by robić to skutecznie. Wprawne posługiwanie się wiosłem, utrzymywanie równowagi czy też podstawy takie jak noszenie deski oraz wchodzenie na nią, gdy ta znajduje się już na powierzchni wody wymagają wprawy i umiejętności.

Grunt to nauka wszystkiego powoli – dzieląc naukę pływania na etapy można znacząco ułatwić sobie sprawę. Bardzo przydatne będą również porady od osób, które pływają już od jakiegoś czasu. Praktyczne wskazówki sprawią, że o wiele swobodniej będziesz posługiwał się wiosłem.

Pamiętaj jednak, aby zawsze dbać o swoje bezpieczeństwo. Jest ono najważniejsze – szczególnie w przypadku jezior i akwenów, gdzie pływasz pierwszy raz.