Deska SUP czy kajak?

Spędzanie wolnego czasu na aktywnościach fizycznych z pewnością może przynosić wiele korzyści oraz przede wszystkim frajdy. Pływanie na deskach SUP oraz na kajakach nieco się jednak od siebie różni. Warto poznać te różnice, aby móc wybrać najlepszą dla siebie opcję. Najważniejsze jest bowiem to, by dane aktywności dostarczały rozrywki i sprawiały, że Twoje wakacje będą w pełni udane. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jak pływać na desce SUP lub też jak odbywa się wiosłowanie kajakiem, chętnie zapraszamy do dalszej lektury. Doradzimy również co wybrać, aby czas spędzony na wodzie był w pełni udany.

 

Spis treści

Sporty na wodzie

Czym jest deska SUP?

Pływanie kajakiem

Kajak czy deska SUP – co wybrać?

Rozrywka dla każdego

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podsumowanie – kajak czy deska SUP?

 

Sporty na wodzie

Każdy kto próbował różnego rodzaju sportów wodnych z pewnością przyzna, że dają one niesamowicie wiele frajdy. Warto tutaj zaznaczyć, że możliwości w wyborze konkretnego sportu są naprawdę szerokie, a wrażenia jakie dana aktywność oferuje, gwarantują masę zabawy.

Nie inaczej jest w przypadku deski SUP lub też kajaków. Wiosłowanie – zarówno na stojąco jak i na siedząco pozwala na spędzenie wolnego czasu w aktywny i przyjemny sposób. Nic nie stoi również na przeszkodzie, jeśli będziesz chciał pływać jedynie rekreacyjnie. Prędkość poruszania się możesz bowiem dostosowywać do swoich umiejętności.

Trzeba wspomnieć też o tym, że do wiosłowania potrzeba nieco wprawy – wszystko przychodzi jednak z czasem, więc na starcie nie można się poddawać.

 

Czym jest deska SUP?

Deska SUP to to w skrócie deska, na której poruszamy się w pozycji stojącej. Tak jak i w przypadku kajaka, w ręku trzyma się specjalne wiosło, które służy do pływania do przodu.

Warto wspomnieć również o tym, że istnieje wiele rodzajów deski SUP. Producenci desek SUP dostarczają bowiem zarówno sprzęt przeznaczony dla początkujących jak i dla osób, które preferują szybkie deski SUP. Wszystko zależy w tym przypadku od stopnia zaawansowania i indywidualnych potrzeb.

Deskę SUP można obecnie nabyć bez problemu – konkretne modele można natomiast nabyć na specjalne zamówienie klienta. Na takie rozwiązanie powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które uprawiają sport tego typu zawodowo i dla których solidna i niezawodna deska SUP jest koniecznością.

 

Pływanie kajakiem

Rzeczą która na starcie odróżnia kajak od deski SUP jest przede wszystkim siedzisko. Siedzisko kajakowe pozwala bowiem pływać na siedząco, co bez wątpienia ma spore przełożenie na wygodę i komfort.

Należy wspomnieć też o tym, że kajaki są wyważone w taki sposób, by zapewniały one odpowiedni balans i stabilność. Nie zmienia to jednak faktu, iż wciąż należy nabyć odpowiedniego doświadczenia, aby móc wiosłować wydajnie i bezpiecznie. Dobrym pomysłem jest w tym przypadku wzięcie dodatkowych lekcji pływania, podczas których po prostu nauczysz się podstaw i tego jak zachowywać się na pokładzie kajaka.

Jeśli natomiast chcesz nieco zaoszczędzić miejsca i znacząco zredukować wagę kajaka, dobrym wyborem będzie pompowany kajak, który łatwo możesz zabrać ze sobą w podróż, chowając go chociażby do plecaka. Posiadanie takiego kajaku bardzo ułatwia wycieczki w trudno dostępne miejsca, z których można rozpocząć spływ.

 

Kajak czy deska SUP – co wybrać?

Zarówno deski SUP jak i kajaki mogą być używane na różne sposoby. Z tego właśnie powodu przy wyborze konkretnego sprzętu należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami. Ważne jest to, aby mieć świadomość różnic jeśli chodzi o deskę SUP a kajak. Przede wszystkim różnią się od siebie elementy, np. siedzisko, wiosło itp.

Konkretny model – zarówno jeśli mowa o desce SUP jak i modelu kajaka, powinien być odpowiednio dobrany pod klienta w sposób indywidualny. Sklep z tego typu sprzętem przeważnie z miłą chęcią doradzi jaki model wybrać, poinformuje on również o dostępnych promocjach i nowościach. Dużym plusem jest też dostępny serwis. Jeśli tylko pojawią się reklamacje, zajmie się on naprawą w krótkim czasie, przez co klient będzie w pełni zadowolony z usług.

Niezależnie więc od tego czy masz na oku nowy kajak, wiosła kajakowe czy też marzy Ci się nowa deska SUP, polecamy skorzystanie z usług dobrego sklepu i wybranie czegoś, co spełni Twoje oczekiwania w stu procentach.

 

Rozrywka dla każdego

Deska SUP jak i kajak to tak naprawdę rozrywka dla osób w każdym wieku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zarówno dzieci jak i dorośli nauczyli się podstaw i czerpali przyjemność z pływania. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że w niektórych przypadkach deska SUP nada się do surfowania po niedużych falach. Stanowi to dodatkową rozrywkę dla osób, które lubią próbować nowych rzeczy.

Stand up paddle staje się coraz popularniejszy, a możliwość wykonywania tej aktywności na wielu zbiornikach wodnych stanowi dodatkowy plus. Łatwość dostępu do deski SUP i szeroki wybór sprawiają, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Wiosłowanie na stojąco wydaje się trudne, ale wystarczy regularny trening i nieco samozaparcia, aby w miarę szybko nauczyć się podstaw i czerpać przyjemność ze stand up paddle. Z czasem posługiwanie się wiosłem na stojąco stanie się wręcz intuicyjne – deskę SUP możesz opanować naprawdę szybko jeśli tylko się do tego przyłożysz.

Jeśli natomiast chodzi o kajak to sprawa wydaje się jeszcze prostsza. Siedzisko kajakowe gwarantuje lepszą stabilność, plecy są oparte o siedzisko, a znajdując się na pokładzie w pozycji siedzącej również i operowanie wiosłem jest znacznie łatwiejsze. Wciąż wymaga to oczywiście wprawy, ale dla wielu osób kajak będzie znacznie bardziej przystępny do pełnego opanowania niż deska SUP.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zadbanie o swoje bezpieczeństwo jest zawsze najważniejszym elementem, o jakim należy pamiętać. Ma to szczególne znaczenie w przypadku początkujących. Umiejętne posługiwanie się wiosłem jest w stanie znacząco zredukować ilość wywrotek i wpadnięć do wody. Pływając szczególnie na desce SUP należy umieć zachować balans, choć z początku może to być trudne.

Zawsze należy mieć na sobie odpowiednią kamizelkę, a deskę SUP dobrze jest mieć przywiązaną sznurkiem do nadgarstka. Dzięki temu w razie wpadnięcia do wody, nie stracisz deski z oczu. Pływanie na desce SUP wymaga wprawy – nauka może trochę potrwać, ale jednocześnie daje to sporo frajdy i satysfakcji.

Kajak również wymaga zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Co prawda siedzisko kajakowe znacząco ułatwia sprawę i pozwala zmniejszyć ilość przewróceń, ale i tak trzeba pamiętać o tym, by kajak nie przykrył Cię w momencie, gdy znajdziesz się pod wodą. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, której należy pod każdym względem unikać.

 

Podsumowanie – kajak czy deska SUP?

Ostateczny wybór to kwestia absolutnie indywidualna. Zarówno deski SUP jak i kajaki mają swoje plusy i minusy. Deski SUP są świetnym rozwiązaniem dla kogoś, kto lubi próbować nowych wyzwań, natomiast kajak może być wykorzystywany zarówno w spokojnym dryfowaniu po jeziorze jak i w znacznie szybszych spływach w rzekach i potokach.