Deska SUP – czy warto?

Pływanie na desce SUP to jeden z nowszych sportów wodnych, który przywędrował do nas z Hawajów. Sport ten nie jest tak popularny, jak na przykład windsurfing czy surfing, ale liczba jego zwolenników stale się powiększa. Dużą zaletą deski SUP jest fakt, że sportem tym mogą zajmować się absolutnie wszyscy – dzieci, dorośli, a nawet osoby starsze. Jest to więc fantastyczny pomysł na rozrywkę dla całej rodziny. Deska Sup jak pływać ? Wystarczy jedynie dobrej jakości sprzęt dobrany do wagi i wzrostu użytkownika, aby móc wypłynąć na szerokie wody i rozkoszować się wiosłowaniem. Dowiedz się, jakie korzyści przynosi deska SUP i co warto wiedzieć, jeśli chcesz pływać na desce!

 

Spis treści

Deska SUP – co to takiego?

Kto może pływać na desce SUP?

Stand Up Paddle – co jest potrzebne?

Dlaczego warto pływać na desce SUP?

Deski SUP jako trening ogólnorozwojowy

Deska SUP – bądź bliżej natury!

Uniwersalność i wszechstronność

Jak wybrać deskę dla początkujących?

Deska SUP na dłuższe wycieczki

SUP Kids – model stworzony z myślą o najmłodszych

Deski SUP dla zawodowców

Deska SUP – pompowana czy twarda?

Wiosło do deski SUP

Dodatkowe akcesoria

Trening przygotowujący do deski SUP

Od czego zacząć przygodę z SUP?

Podsumowanie

 

Deska SUP – co to takiego?

SUP to sport wodny, który polega na wiosłowaniu za pomocą jednego wiosła, jednocześnie stojąc na desce. Choć może się to wydawać bardzo trudne, w rzeczywistości wystarczy kilka podejść do deski, by móc swobodnie się na niej poruszać. Ponadto, deska SUP nie jest sportem eksremalnym – nie wymaga dużego przygotowania motorycznego ani kondycji. Również ryzyko upadku i doznania kontuzji jest nadzwyczaj niskie.

 

Kto może pływać na desce SUP?

Deską SUP mogą pływać praktycznie wszyscy – jest to sport idealny dla całych rodzin. W przypadku desek SUP wiek, wzrost, waga, ani umiejętności nie mają znaczenia. Przeszkody nie stanowi nawet brak umiejętności pływania. W takiej sytuacji trzeba się jednak wyposażyć w kamizelkę asekuracyjną, która zapewni należyte bezpieczeństwo w wodzie.

 

Stand Up Paddle – co jest potrzebne?

Jak w każdym sporcie priorytetem staje się jednak prawidłowe wyposażenie, a mianowicie dobrze dobrana deska SUP wysokiej jakości oraz dopasowane do niej wiosło. Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, warto też zadbać o odpowiednie przygotowanie i rozgrzewkę. Mile widziana będzie również umiejętność pływania na wypadek nieplanowanego upadku do wody, ale nie jest to warunek konieczny.

 

Dlaczego warto pływać na desce SUP?

Deska SUP to bardzo prosty i przyjemny sport dla każdego. Jednak deska może służyć nie tylko do pływania rekreacyjnego. Wiosłowanie na desce niesie bowiem wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

 

Deski SUP jako trening ogólnorozwojowy

Deska SUP to dość prosty sport, ale do jego wykonywania trzeba włożyć nieco wysiłku. Stanie na powierzchni deski i równoczesne wiosłowanie może okazać się doskonałym treningiem całego ciała. Szczególnie zaangażowane będą mięśnie głębokie, które odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy ciała i wspierają cały kręgosłup. Deska SUP pozwala również wyrzeźbić plecy, ramiona oraz brzuch. Regularne pływanie na desce poprawia też ogólną sprawność, równowagę i koordynację.

Ponadto, deska SUP to świetny wybór dla osób, które pragną w przyjemny sposób zrzucić zbędne kilogramy. Taka aktywność to znakomity trening cardio, spalający tkankę tłuszczową. Regularne poruszanie wiosłem, szczególnie pod wiatr lub pod prąd, pozwala spalić naprawdę dużą ilość kalorii.

 

Deska SUP – bądź bliżej natury!

Deska SUP to doskonała okazja do spędzenia więcej czasu na świeżym powietrzu. Pływanie na desce na otwartej wodzie wśród malowniczych krajobrazów daje okazję do wyciszenia i kontemplowania. Można więc stwierdzić, że uprawianie SUP przynosi korzyści nie tylko dla ciała, ale również dla duszy.

 

Uniwersalność i wszechstronność

Na dużą uwagę zasługuje również wszechstronność desek SUP, dzięki których można zabrać je ze sobą na każdy wyjazd rodzinny lub wakacje. Deską można bowiem pływać na praktycznie każdym akwenie wodnym, o ile nie ma wyraźnego zakazu, a woda jest wystarczająco głęboka.

Dodatkowo na rynku dostępne są nie tylko deski twarde, ale również deski pompowane. Takie modele są więc niezwykle łatwe w transporcie, dlatego bez problemu spakujesz swoją deskę do plecaka lub walizki.

 

Jak wybrać deskę dla początkujących?

Pływanie na desce jest niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu. Całkowitą podstawą będzie oczywiście deska. Na rynku funckjonują różne rodzaje desek, które różnią się między sobą grubością, kształtem, a przede wszystkim przeznaczeniem. Jako deska SUP dla początkujących najlepiej sprawdzi się model SUP Allround. Są to uniwersalne deski o znacznej szerokości, wyróżniające się dużą stabilnością. Na samym początku swojej przygody z deską nadadzą się więc idealnie.

 

Deska SUP na dłuższe wycieczki

Dla miłośników długich, wodnych wycieczek zostały stworzone modele desek znane jako SUP Touring. Wyróżniają się one spiczastym kształtem, który umożliwia szybsze pływanie. Ten typ deski posiada też dużą wyporność, dzięki której możesz zabrać ze sobą w drogę dodatkowy bagaż. W tym wypadku warto jednak zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie, aby przesadnie nie dociążyć deski.

 

SUP Kids – model stworzony z myślą o najmłodszych!

Przy tak dużej różnorodności desek nie mogło zabraknąć również produktów dla najmłodszych. Z myślą o dzieciach i ich potrzebach powstały więc mniejsze deski SUP Kids. Na takiej desce dziecku łatwiej się będzie utrzymać i nauczyć wiosłować.

 

Deski SUP dla zawodowców

Osoby, które zajmują się pływaniem na desce zawodowo, potrzebują innego rodzaju sprzętu niż początkujący. Z tego powodu powstały deski SUP Wave oraz SUP Race. Pierwsze z nich to deski, które kształtem przypominają nieco deski surfingowe i umożliwiają surfowanie po falach. Natomiast deski typu Race to sprzęt do ściagania się. Taka deska jest jednak mniej stabilna, dlatego powinni z niej korzystać raczej bardziej doświadczeni surferzy.

 

Deska SUP – pompowana czy twarda?

Deski różnią się między sobą również rodzajem konstrukcji. Modele twarde są szybsze i bardziej stabilne podczas pływania na falach. Są też cięższe, dlatego, z jednej strony, nie są tak podatne na wiatr, ale z drugiej – ciężej jest je przetransportować. Pompowana deska SUP wyróżnia się z kolei łatwością przechowywania i transportu. Na pompowanej desce jest się jednak ciężej utrzymać, ponieważ jest mniej stabilna, szczególnie podczas silnego wiatru. Dostępne są modele o różnej nośności, dlatego jest to sport również dla osób o większej wadze.

 

Wiosło do deski SUP

Sama deska to nie wszystko – przyda się też wiosło i inne akcesoria. Jeśli chodzi o wiosła, to najlepszym wyborem będą modele aluminiowe, które charakteryzują się znacznym ciężarem i sztywnością. Warto jednak pamiętać, że zarówno deskę, jak i wiosło trzeba dopasować do wzrostu oraz umiejętności ich użytkownika. W przypadku osób początkujących i dzieci doskonale sprawdzą się więc modele z regulacją.

 

Dodatkowe akcesoria

Aby zacząć przygodę na desce, będziesz potrzebować również dodatkowego wyposażenia. Jeśli jesteś posiadaczem pompowanej deski, to z pewnością nie obejdziesz się bez pompki, dzięki ktorej szybko uporasz się z pompowaniem. Dla miłośników pływania na dużych falach niezbędnikiem może okazać się dobrej jakości statecznik, który zapewni dodatkową stabilność. Warto zaopatrzyć się też w zestaw naprawczy, na wypadek, gdyby sprzęt uległ zniszczeniu. Przydatna będzie także smycz, znana jako leash, którą mocuje się do kostki lub pod kolanem. Dzięki niej nie zgubisz deski, nawet jeśli spadniesz z niej na środku jeziora.

 

Trening przygotowujący do deski SUP

Choć SUP to dość łatwy sport, warto się do niego przygotować fizycznie, aby zminimalizować ryzyko kontuzji i zwiększyć swoją wytrzymałość. W pierwszej kolejności najlepiej będzie poćwiczyć pływanie wpław, które nie tylko zaangażuje wszystkie partie mięśniowe, ale też pozwoli Ci oswoić się z wodą. Na wypadek jakiegokolwiek upadku z deski trenuj skoki i upadki do wody. Dzięki temu nauczysz się robić to w sposób bardziej kontrolowany, a jednocześnie zyskasz większą pewność siebie, gdy staniesz na deskę.

Przy wiosłowaniu na desce największe znaczenie mają głębokie mięśnie, dlatego staraj się je trenować jak najczęściej – wzmocnisz wówczas stabilizację kręgosłupa i poprawisz koordynację ruchową. Spróbuj też takich aktywności, jak joga czy slacklining, które pozytywnie wpływają na tą partię mięśniową i poprawiają równowagę, co ma ogromne znaczenie w przypadku deski.

A co najważniejsze – pamiętaj, że SUP ma być przede wszystkim dobrą zabawą dla Ciebie i całej rodziny. Dlatego podczas pływania nie myśl za wiele i po prostu korzystaj z uroków otaczającej Cię natury!

 

Od czego zacząć przygodę z SUP?

Na samym początku swojej przygody nie musisz koniecznie decydować się na zakup sprzętu z najwyższej półki. Na tym etapie najlepiej będzie wybrać deskę i wiosło z wypożyczalni, aby dowiedzieć się, czy ten sport w ogóle Ci się spodoba. Warto też wybrać się nad wodę z kimś doświadczonym, kto pokaże Ci podstawy pływania i doradzi, czego unikać. Jeśli jednak nie posiadasz takiego znajomego, możesz poprosić o radę pracownika wypożyczalni lub obejrzeć kilka filmików instruktażowych.

Podczas wiosłowania postaraj się napinać brzuch – to pomoże Ci utrzymać równowagę i prawidłową postawę. Możesz też pływać w pozycji klęczącej, dzięki czemu nieco odpoczniesz. W ten sposób Twoja sylwetka będzie również bardziej stabilna. Nie zrażaj się też pierwszymi niepowodzeniami – w końcu każdy od czegoś zaczynał!

 

Podsumowanie

Deska SUP to doskonała rozrywka dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki niej w przyjemny i niewymagający sposób można wyrzeźbić swoje ciało, poprawić kondycję i spędzić czas z rodziną wśród natury. Jeśli więc szukasz ciekawego i oryginalnego sportu dla siebie i najbliższych, wybierz pływanie z deską SUP!