Kalendarzowa jesień zbliża się wielkimi krokami, pogoda nie pozostawia co do tego złudzeń. Dla wielu z nas z końcem wakacji i lata kończy się sezon na uprawianie wielu dyscyplin sportu, zwłaszcza tych, gdzie kluczową rolę odgrywa woda. Z racji tego, że jesteśmy gorącymi sympatykami paddleboardów, chcemy przekonać Cię, że pływać na SUP-ie można nawet przez cały rok, a na pewno przez większą jego część. Oczywiście, jeśli akweny nie są skute lodem… choć w ostatnich latach mamy raczej do czynienia z łagodnymi zimami.
Latem na najróżniejszych akwenach można spotkać coraz więcej entuzjastów wiosłowania na stojąco, chcielibyśmy, aby jesienią czy wiosną byli tak samo widoczni. Owszem, woda jest zimniejsza, ale… po pierwsze – im więcej pływasz na SUP-ie, tym rzadziej z niego spadasz, po drugie – można kupić piankę termiczną, która ochroni ciało przed wyziębieniem, a dodatkowo zapewni wyporność. Wczesną jesienią i późną wiosną można sobie pozwolić na piankę półsuchą, ale w kolejnych miesiącach roku tylko pianka sucha będzie stanowiła należytą warstwę termoizolacyjną. Ten rodzaj pianki całkowicie izoluje ciało od wody, zapobiegając wyziębieniu organizmu w temperaturach bliskich 0°C. Pamiętaj, że najwięcej ciepła tracimy przez głowę i stopy, więc zabranie czapki i ciepłych butów będzie tak samo istotne jak wzięcie ze sobą pagaja.
Warto pamiętać, że poza sezonem letnim należy większą wagę przywiązywać do prognoz pogody. Kiedy latem niespodziewanie złapie nas deszcz podczas dłuższej wyprawy na desce touringowej, nic wielkiego się nie stanie, ale jesienią czy zimą takie doświadczenie może okazać się bardzo nieprzyjemne, a zwłaszcza, jeżeli dojdzie do tego silny wiatr. Unikajmy dni z ujemną temperaturą (nawet niewielki przymrozek sprawi, że z pokładu deski zrobi się lodowisko), opadami deszczu czy śniegu. Najlepiej wybrać słoneczny dzień.
Polecamy pływanie w towarzystwie – w razie niebezpieczeństwa druga osoba wezwie pomoc. Jesienią i zimą najlepiej trzymać się blisko brzegu, żeby w razie awarii deski móc do niego dopłynąć o własnych siłach, co w odzieży nie będzie wcale takie łatwe. Miej zawsze naładowany telefon w wodoszczelnym opakowaniu. Przyda się też termos z gorącą herbatą albo innym napojem. Zarówno telefon, jak i termos można schować do wodoodpornej torby.
SUP to ogólnorozwojowa dyscyplina sportu, która w kompleksowy sposób pozytywnie wpływa na organizm – ćwiczy wiele partii mięśni, poprawia koordynację ruchową, zwiększa wytrzymałość, dotlenia organizm, poprawia samopoczucie oraz wyostrza zmysł równowagi, dlatego warto uprawiać ją regularnie. Co ciekawe, niektóre kryte kąpieliska (o wymiarach sportowych) dopuszczają użytkowanie paddleboardów w ich wnętrzu, np. podczas zajęć z jogi, choć nie tylko.
Pewne jest, że jeśli złapiesz bakcyla, trudno będzie Ci się rozstać z deską na długi czas, dlatego pamiętaj, że wcale nie musisz, koniec lata nie jest przeszkodą do wiosłowania na stojąco. Przecieraj z nami wodne szlaki niezależnie od pory roku, bo… „Twoja droga zaczyna się tam, gdzie kończy się dla innych”!