Jaka deska SUP na początek?

Popularność różnego rodzaju sportów wodnych z roku na rok rośnie coraz bardziej. Możliwość jednoczesnego odpoczynku nad wodą połączonego z aktywnością fizyczną sprawia, że wiele osób decyduje się właśnie na wybranie się nad wszelkie akweny wodne. Sportem który w ostatnim czasie staje się szczególnie popularny jest Stand Up Paddle. Wiele osób próbuje swoich sił na desce, bowiem jest to zarówno dobry sposób na poprawę swojej kondycji jak i na spęczenie czasu wolnego w przyjemny sposób. Jaką deskę wybrać?

 

Spis treści

Nauka pływania na Stand Up Paddle

Bezpieczne pływanie na desce SUP

Wybór deski SUP dla początkujących

Czym kierować się przy wyborze deski SUP?

Idealna deska SUP

Jak wybrać najlepsze wiosło?

Z czego są wykonane deski SUP?

Czy rodzaj deski ma znaczenie?

Rodzaje desek SUP

Uniwersalne deski Stand Up Paddle

Twarda deska SUP

Pompowana deska SUP

Deska SUP Aqua

Deski touringowa

Jak długa powinna być deska SUP?

Rekreacyjne pływanie

Zabawa dla całej rodziny

Gdzie można wykorzystać deskę SUP?

O czym muszą pamiętać początkujący?

Dzieci a pływanie na desce SUP

Podsumowanie

 

Nauka pływania na Stand Up Paddle

Na deskach typu Stand Up Paddle pływa się przeważnie w pozycji stojącej, choć dla osób początkujących może okazać się to dosyć trudne. Zaczynając swoją przygodę z deską warto na początku opanować utrzymywanie równowagi. Można więc pływać będąc na kolanach czy też po prostu kucając. Środek ciężkości znajduje się wówczas o wiele niżej, dzięki czemu nauka pływania SUP będzie nieco prostsza. Dopiero z czasem nabierając doświadczenia można próbować wstawać i dodatkowo wiosłować, aby poruszać się coraz to szybciej.

 

Bezpieczne pływanie na desce SUP

Na samym początku należy przede wszystkim wyczuć deskę. Jeśli chcesz pływać musisz również zadbać o swoje bezpieczeństwo we właściwy sposób. Zawsze warto mieć na sobie kamizelkę asekuracyjną, dzięki której bez problemu utrzymasz się na wodzie w przypadku wpadnięcia do niej. O to natomiast nie jest trudno, szczególnie na samym początku. Warto też początkowo pływać na dobrze znanych sobie akwenach, by w razie potrzeby zawsze móc łatwo wrócić do brzegu.

 

Wybór deski SUP dla początkujących

Aby wybrać deskę SUP dla siebie, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Jednym z kluczowych jest przede wszystkim to, czy wcześniej już miało się do czynienia z tego typu deskami. Jeśli chodzi o pierwszą deskę SUP to najlepsze będą deski przeznaczone dla osób początkujących. Charakteryzują się one większą stabilizacją, przez co utrzymywanie równowagi nie powinno być aż tak trudne.

 

Czym kierować się przy wyborze deski SUP?

Jaką deskę SUP wybrać więc, aby spełniała ona wszelkie oczekiwania? Deska powinna być dosyć lekka, stabilna oraz wygodna w transporcie. Dzięki temu będzie można zabrać ją ze sobą praktycznie wszędzie i będzie można ją łatwo zapakować ze sobą w podróż. Bez problemu zmieści się ona nawet do małego auta. Odpowiednie parametry deski pozwolą też na utrzymywanie się na wodzie i skuteczną naukę pływania.

 

Idealna deska SUP

Typ deski ma spore znaczenie szczególnie dla osób początkujących, które dopiero co uczą się jak utrzymywać odpowiednią stabilność na wodzie. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, iż istnieją zarówno deski przeznaczone dla początkujących jak i takie, których wybór będzie lepszą opcją dla osób, którym zależy na jak największej szybkości. Jaka deska SUP będzie więc najlepsza na start? W większości przypadków będzie to deska pompowana, która stwarza idealne warunki do nauki.

 

Jak wybrać najlepsze wiosło?

Kolejnym elementem, którego wybór odgrywa istotną rolę w kontekście nauki jest również wiosło. Długość wiosła musi być dobrze dopasowana do wzrostu konkretnej osoby. Najlepiej jest dodać około 20-25 cm do swojego własnego wzrostu. Istnieją również wiosła regulowane, które są dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy z wiosła korzysta więcej niż jedna osoba. Dla początkujących najlepszym wyborem będą wiosła aluminiowe. Są dosyć ciężkie i mniej sztywne, ale ich cena będzie bardzo atrakcyjna. Wiosło jednoczęściowe, które ma stałą długość będzie najlepszą opcją dla początkującego.

 

Z czego są wykonane deski SUP?

Deski SUP mogą być wykonane z różnych materiałów. Twarde są przykładowo najczęściej wykonane z włókna szklanego, co ma bezpośrednie przełożenie na sztywność deski. Jakość samej deski ma bardzo duże znaczenie w kontekście pływania SUP, więc jest to element, który zdecydowanie najeży brać pod uwagę.

 

Czy rodzaj deski ma znaczenie?

To jaki rodzaj deski wybierzesz ma spore znaczenie w chwili, gdy dopiero co uczysz się pływać. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że na szerokiej desce jest o wiele więcej miejsca, dzięki czemu łatwiej jest się na niej utrzymać. Krótkie deski SUP są przeznaczone dla bardziej doświadczonych osób, bowiem taka deska jest mniej stabilna.

 

Rodzaje desek SUP

Wybór odpowiedniego rodzaju desek to rzecz na którą należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności przy jej zakupie. Deski SUP dzielą się przede wszystkim na twarde oraz pompowane. Istnieją również tak zwane deski windsup, która łączą w sobie deski SUP z możliwością rozbudowy o statecznik, który stanowi podstawę nauki windsurfingu.

 

Uniwersalne deski Stand Up Paddle

Zaczynając swoją przygodę z SUP, warto wybrać deskę, która ułatwi naukę w jak największym stopniu. Z tego właśnie powodu najlepszy będzie uniwersalny model, który będzie stosunkowo łatwy do opanowania. Deski allround są w pełni wystarczające i pozwalają na łatwe zrozumienie tego, jak powinno się poruszać za pomocą takiej deski. Po opanowaniu jej w wystarczającym stopniu można przejść na coś bardziej wymagającego.

 

Twarda deska SUP

Deski twarde są przeznaczone bardziej dla osób, które mają już pewne doświadczenie i są w stanie bezproblemowo utrzymywać równowagę na wodzie. Zaletą twardej deski jest przede wszystkim duża sztywność. Z jednej strony ma to swoje plusy, ale nie będzie to raczej pomocne dla osób początkujących.

 

Pompowana deska SUP

Jeśli dopiero co zaczynasz swoją przygodę ze Stand Up Paddle, wybierz pompowaną deskę SUP. Doskonale nadaje się ona do pływania rekreacyjnego, ze względu na swoją lekkość i możliwość zabrania ze sobą w praktycznie dowolne miejsce. Również ich wyporność stoi na odpowiednim poziomie, dzięki czemu już po chwili będziesz w stanie opanować utrzymywanie stabilnej pozycji na wodzie.

 

Deska SUP Aqua

Osobom początkującym bardzo często poleca się również deskę SUP Aqua. Jest to bowiem rodzaj deski, która pozwala na łatwą i sprawną naukę Stand Up Paddle, a w dodatku deska ta jest w pełni bezpieczna. Do tego wszystkiego pływanie na niej sprawia naprawdę wiele frajdy. Warto wziąć ją więc pod uwagę w momencie, gdy szukasz czegoś dla siebie na start.

 

Deska touringowa

Dla osób, które uwielbiają sport i mają już wyrobioną pewną kondycję dobrym wyborem będzie deska, która pozwala na dalsze podróże. Takie osoby powinny wybrać deskę touringową – początkowo może ona być nieco bardziej wymagająca chociażby od deski pompowanej, ale z czasem, po nabraniu wprawy da ona zdecydowanie więcej frajdy. Długość deski oraz jej szerokość są w tym przypadku dość spore, co daje możliwość pływania nawet w dwie osoby.

 

Jak długa powinna być deska SUP?

Długość deski SUP ma spore znaczenie zarówno dla osób początkujących jak i tych nieco bardziej zaawansowanych. Należy wiedzieć przede wszystkim to, że krótkie deski są najmniej stabilne, ale nieźle sprawdzają się w rwącej wodzie. Istnieją również deski, które umożliwiają szybkie pływanie. Ich długość jest wówczas nieco większa, a specyficzny kształt pozwala na rozwijanie większych prędkości, a nawet ściganie się.

 

Rekreacyjne pływanie

Dla początkujących deską która będzie najłatwiejsza do opanowania i która pozwoli na rekreacyjne spędzanie czasu na wodzie jest bez wątpienia deska pompowana. Na takiej desce możesz poczuć się dosyć komfortowo w naprawdę krótkim czasie – wystarczy zaledwie nieco praktyki, by móc poruszać się po powierzchni wody sprawnie i bez wywrotek. Z czasem nabierzesz tyle doświadczenia, że bez problemu będziesz mógł wypłynąć na szerokie wody i czerpać z tego dużo frajdy.

 

Zabawa dla całej rodziny

Deski SUP to rewelacyjna opcja dla całej rodziny. Pływać na SUP może praktycznie każdy niezależnie od wieku. Deska daje wiele frajdy i dodatkowo poprawia kondycję oraz formę całego organizmu. Sporo osób decyduje się też na deskę windsurfingową, która również jest doskonałym wyborem w momencie, gdy spędzasz sporo czasu nad jeziorem.

 

Gdzie można wykorzystać deskę SUP?

Deskę SUP można wykorzystać na wielu zbiornikach wodnych – zarówno jeziora, stawy jak i morze sprawdzą się doskonale niezależnie od tego czy uczysz się pływać czy masz już pewne doświadczenie. Wiele osób pływa również po rzekach. Jest to coś, co daje niesamowicie wiele frajdy, choć wymaga już pewnych umiejętności, by móc łatwo utrzymać się na desce. Deska SUP ma bardzo wiele zastosowań. Tak naprawdę jedynie od Twojej wyobraźni zależy, w jaki sposób ją użyjesz na wodzie.

 

O czym muszą pamiętać początkujący?

Zaczynając przygodę z SUP należy w pierwszej kolejności zadbać zawsze o swoje bezpieczeństwo. Zawsze powinieneś mieć na sobie kamizelkę ratunkową, która w razie upadku utrzyma Cię na powierzchni wody. Deska SUP powinna być również przywiązana specjalną linką, przykładowo do kostki, dzięki czemu nie zgubisz swojej deski nawet na większym akwenie.

 

Dzieci a pływanie na desce SUP

Deska SUP jest czymś, z czego bez problemu mogą korzystać również dzieci. Młodsze osoby mogą w stosunkowo łatwy sposób nauczyć się pływać, choć trzeba wziąć pod uwagę to, by deska była odpowiednio dopasowana do ich wzrostu. Istnieją jednak modele, które sprawdzą się w tym przypadku idealnie.

 

Podsumowanie

Jeśli lubisz sporty wodne, deska SUP jest czymś, czego zdecydowanie powinieneś spróbować. Pływanie po wodzie w taki właśnie sposób daje niesamowicie wiele frajdy i może stanowić rewelacyjny trening dla całego organizmu. Początkujący mogą wybrać deskę, która spełni ich oczekiwania i pozwoli nabrać doświadczenia, które przyda się z pewnością w przyszłości.