Co to jest deska sup?

Sporty wodne są czymś, co z roku na rok znajduje sobie coraz więcej zwolenników. Sporo osób próbuje swoich sił wykonując różnego rodzaju aktywności wodne. Popularne są między innymi deski windsurfingowe, które sprawdzają się doskonale na jeziorach, większych stawach oraz oczywiście na morzu. W ostatnim czasie coraz powszechniejsze stają się również deski SUP – czyli Stand Up Paddle. Taką deskę SUP można wykorzystać na wiele różnych sposobów, co daje sporo możliwości w kontekście spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jeśli więc chcesz pływać na takiej desce, sprawdź na co zwracać uwagę przy jej wyborze.

 

Spis treści

Popularność sportów wodnych

Deska do pływania SUP

Czym jest Stand Up Paddle?

Aktywne spędzanie wolnego czasu na wodzie

Z czego wykonane są deski SUP?

SUP deska i jej rodzaje

Deska SUP sztywna

Deska SUP pompowana

Profesjonalne deski

Deska SUP dwuosobowa

Gdzie można pływać na desce SUP?

Kto może pływać na desce SUP?

Nauka pływania na Stand Up Paddle

Podsumowanie

 

Popularność sportów wodnych

Niezależnie od tego czy chcesz wykonać kompleksowy trening czy też po prostu doświadczyć rekreacyjnego pływania, deska SUP będzie dobrym wyborem. W przypadku tak zwanego weekendowego pływania nie potrzeba specjalnych umiejętności ani kondycji. Każdy bez problemu będzie w stanie utrzymywać się na powierzchni wody, choć jak wiadomo początki bywają różne.

Deski SUP cieszą się dużą popularnością i dzieje się tak ze względu na fakt, iż można je bez problemu zabrać ze sobą w podróż, zajmują mało miejsca, są lekkie i bardzo funkcjonalne. Jeśli więc lubisz spędzać czas nad wodą, spraw sobie deskę SUP i ciesz się możliwością spędzania czasu w aktywny sposób, korzystając w pełni z tego, co oferuje dany akwen wodny.

 

Deska do pływania SUP

Deska SUP to coś, co w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne. Powodem tego jest przede wszystkim fakt, iż nadaje się ona zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Każdy tak naprawdę może spróbować swoich sił na Stand Up Paddle, niezależnie od wieku czy też warunków fizycznych.

Każda deska jest w stanie spełnić konkretne oczekiwania i nadaje się zarówno do szybkiego pływania jak i zwykłego dryfowania po akwenie. Dodatkowym plusem jest też to, że sklepy oferujące deski SUP mają bardzo szeroki asortyment, przez co nie ma problemów z dobraniem deski w sam raz dla siebie. Dzięki temu można zrobić udane zakupy i w pełni cieszyć się tym, co oferuje deska SUP.

 

Czym jest Stand Up Paddle?

Stand Up Padle to rodzaj sportu wodnego, który z roku na rok cieszy się coraz to większą popularnością. Jest to znakomita okazja do tego, by poprawić swoją kondycję i wytrzymałość.

Sport ten bowiem doskonale wpływa na mięśnie głębokie i pozwala na wzmocnienie się w stosunkowo krótkim czasie. Osoby które preferują profesjonalne podejście do tego sportu mogą wybierać w wielu deskach SUP, które spełnią ich oczekiwania i pozwolą im uzyskiwać rewelacyjne wyniki sportowe.

Prawda jest jednak taka, że Stand Up Paddle może uprawiać praktycznie każdy niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania w kontekście tego typu sportów. Wystarczy bowiem nieco praktyki i kilka treningów, by doskonale radzić sobie na wodzie.

 

Aktywne spędzanie wolnego czasu na wodzie

Sprzyjająca pogoda zachęca każdego roku – szczególnie w okresie wiosenno-letnim do uprawiania różnego rodzaju sportów. Akweny wodne to doskonałe miejsce do tego, by spędzić aktywnie czas, jednocześnie mogąc przy tym wypoczywać. Stand Up Paddle to idealne rozwiązanie dla każdego, kto lubi sport i chce spróbować swoich sił w czymś nowym.

Odpowiednio wyprofilowana deska SUP, umiejętne posługiwanie się wiosłem i nieco odpowiedniej techniki pozwalają na coraz to sprawniejsze poruszanie się po powierzchni wody.

Istnieje wiele miejsc, w których można bez problemu wypożyczyć deskę SUP, ale własny sprzęt jest bez wątpienia o wiele lepszym rozwiązaniem, bowiem pozwala na przyzwyczajenie się do deski i szybszą naukę pływania.

 

Z czego wykonane są deski SUP?

Deski SUP dzielą się przede wszystkim na deski twarde oraz deski pompowane. Twarde deski są przeważnie produkowane w podobny sposób jak deski windsurfingowe. Posiadają one styropianowy rdzeń, który obłożony jest kilkoma warstwami laminatów z włókna szklanego, żywicy epoksydowej lub też węgla. Deska tego typu jest niezwykle sztywna, przez co stwarza one pewne problemy jeśli chodzi o jej przechowywanie oraz transport. Jest więc bardziej przeznaczona dla osób, które mają już większe doświadczenie w Stand Up Paddle i wiedzą dokładnie czego chcą.

Pompowana deska SUP z drugiej strony jest o wiele bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, ze względu na swoją elastyczność. Doskonale sprawdza się dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę ze Stand Up Paddle. Deski wypełnione powietrzem są wbrew pozorom bardzo wytrzymałe oraz bezpieczne, więc warto wziąć je pod uwagę w chwili, gdy szukasz idealnej deski SUP dla siebie.

 

SUP deska i jej rodzaje

Rozróżnia się różne rodzaje desek SUP. Przede wszystkim dzieli się je na deski twarde oraz pompowane. Twarda deska SUP przeznaczona jest bardziej dla osób, które miały już wcześniej do czynienia z takim sportem i traktują go nieco bardziej poważnie. Deska tego typu pozwala bowiem na osiąganie większych prędkości, choć wymaga to oczywiście większej wprawy.

Dmuchana deska jest natomiast czymś, co o wiele łatwiej jest zabrać ze sobą w podróż. W każdej chwili można bowiem spuścić z niej powietrze i zapakować do torby czy też samochodu. Pompowana deska SUP jest więc idealnym rozwiązaniem w chwili, gdy wybierasz się na urlop i chcesz spędzić go aktywnie nad wodą.

Istnieją również deski windsup, które przeważnie służą do nauki podstaw windsurfingu. Są swego rodzaju połączeniem desek SUP oraz desek stricte do windsurfingu.

Warte uwagi są również profesjonalne deski rzeczne, które pozwalają utrzymywać się w rwącej wodzie. Mają krótsze i bardziej elastyczne stateczniki, przez co można zahaczać nimi o kamieniste dno rzeki.

 

Deska SUP sztywna

Pływanie na deskach SUP wymaga bez wątpienia wprawy, szczególnie jeśli mówimy o ich twardszych odmianach. Nie są one tak elastyczne, przez co trudniej się nimi manewruje osobom początkującym. W rękach osoby doświadczonej pozwalają one jednak na uzyskiwanie o wiele większych prędkości, a przy odpowiedniej technice również manewrowanie nimi daje więcej możliwości, szczególnie w trudniejszych warunkach. Kontakt z taką deską daje jednak dobre doświadczenia i pozwala lepiej zrozumieć, w jaki sposób poruszać się po wodzie we właściwy sposób.

Jeśli więc spędziłeś już odpowiednio dużo czasu na pompowanych deskach, możesz spróbować swoich sił na deskach twardych, które dadzą Ci całkowicie nowe doznania i możliwości. Takie deski SUP mają bardzo szerokie zastosowanie i można z nich korzystać na wielu różnych akwenach wodnych.

 

Deska SUP pompowana

Pompowana deska SUP jest idealną propozycją dla osób, które dopiero co zaczynają pływać na Stand Up Paddle i chcą przyzwyczaić się do podstawowych ruchów oraz technik. Na specjalnej desce tego typu jest to o wiele prostsze, niż w przypadku deski twardej. To właśnie na pompowanej desce warto zaczynać w pierwszej kolejności, by dalsza nauka pływania mogła przebiegać sprawnie.

Pompowana deska SUP gwarantuje jej bardzo prosty transport. Całość mieści się bowiem do nawet bardzo małego samochodu. Kluczowa w tym przypadku jest przede wszystkim technologia drop-stitch, która sprawia że po napompowaniu deska staje się bardzo sztywna.

 

Profesjonalne deski

Warto wspomnieć również o profesjonalnych deskach SUP, dzięki którym możliwe jest uzyskiwanie o wiele większych prędkości. Deski Race to deski, w których liczy się przede wszystkim szybkość. Ich długość to najczęściej ponad 400 cm, a szerokość oscyluje w przedziale 60-70 cm. Nie są one zbytnio stabilne, ale pozwalają na uzyskiwanie bardzo dużych prędkości.

Deski River to deski twarde, które doskonale nadają się na wszelkie spływy rzeczne. Są nieco krótsze i dzięki temu łatwiej jest utrzymać się na nich na rwącej wodzie.

Kolejnym rodzajem nieco bardziej profesjonalnych desek są deski Touring, które zaprojektowane są z myślą o dalszych wodnych wycieczkach. Mają one bardziej spiczasty kształt oraz większą długość. Wszystko to wpływa na większą prędkość, jaką można uzyskiwać w wodzie. Są bardzo stabilne oraz posiadają większą wyporność.

 

Deska SUP dwuosobowa

Istnieją również nieco większe deski SUP, które nadają się do transportu kilku osób. Świetnie sprawdzają się w momencie, gdy chcecie popływać z dziećmi lub też znajomymi. Na desce tego typu można łatwiej utrzymywać równowagę, co z pewnością będzie przydatne dla osób początkujących.

Mimo wszystko warto pamiętać jednak o tym, że osoba wiosłująca powinna posiadać już jakieś doświadczenie jeśli chodzi o deski SUP, by pływanie odbywało się w sposób płynny i przede wszystkim bezpieczny.

 

Gdzie można pływać na desce SUP?

Jeżeli chodzi o miejsce pływania na deskach SUP to tak naprawdę można robić to praktycznie na każdym zbiorniku wodnym. Deskę SUP możesz bowiem zabrać ze sobą nad jezioro, staw, rzekę czy też morze. Warto pamiętać jednak o tym, że niektóre rodzaje desek SUP sprawdzają się lepiej w jednych miejscach, a w innych gorzej. Najbardziej uniwersalną deską jest w tym przypadku deska pompowana, którą można zabrać ze sobą w łatwy sposób praktycznie wszędzie.

Zaczynając swoją przygodę z SUP warto pamiętać też o tym, by początkowo pływać w miejscach, które dobrze znasz. Będzie to o wiele bardziej bezpieczne rozwiązanie, niż przysłowiowe rzucanie się na głęboką wodę. W razie czego zawsze możesz bowiem zawrócić do brzegu i nieco odpocząć. Dopiero wraz z upływem czasu, gdy lepiej opanujesz deskę SUP, będziesz mógł spróbować popływać w nowych miejscach. Z czasem możesz też kupić taką deskę, która będzie lepiej spełniała Twoje oczekiwania i która lepiej sprawdzi się na konkretnym zbiorniku wodnym.

 

Kto może pływać na desce SUP?

W kwestii tego kto może pływać na desce SUP odpowiedź jest bardzo prosta – każdy. Deskę można bowiem dobrać w taki sposób, żeby idealnie pasowała ona pod wiek czy też wzrost i wagę danej osoby. Nie ma znaczenia czy mówimy o dziecku czy też osobie dorosłej – każda deska może spełniać konkretne wymagania i nadawać się zarówno do nauki jak i dla osób, które są nieco bardziej doświadczone. Elementem w który warto zaopatrzyć się pływając na desce jest linka bezpieczeństwa, która pozwala mieć pewność, że w razie upadku do wody nie zgubimy deski. Oczywiście nie można zapominać również o kamizelce asekuracyjnej, którą zawsze należy mieć na sobie, niezależnie od tego jak dobrze pływasz w wodzie. Okres wakacyjny to idealny moment na to, by rozpocząć swoją przygodę ze Stand Up Paddle. Warto zaopatrzyć się w deskę, która będzie odpowiednio wygodna i która pozwoli w prosty sposób nauczyć się podstaw, dzięki którym pływanie będzie sprawiać całą masę frajdy. Niezależnie od tego w jakim jesteś wieku, deski SUP mogą być czymś, co spodoba Ci się w dużym stopniu.

 

Nauka pływania na Stand Up Paddle

Pierwsze minuty spędzone na deskach SUP mogą być dosyć trudne. Nie każdy jest przyzwyczajony do tego, by utrzymywać się w taki sposób na wodzie, czego efektem może być częste wpadanie do wody. Podstawową sprawą jest to, by utrzymywać się na środku deski, zachowując prawidłową postawę ciała. Początkowo można utrzymywać się na kolanach, ale należy dążyć do pozycji stojącej, która zapewnia najlepszą manewrowość. Również posługiwanie się wiosłem jest specyficzne i wymaga nieco wprawy.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku najmłodszych. Na szczęście w takim przypadku najlepiej sprawdzi się wiosło dziecięce, które jest krótsze i lżejsze od zwykłego. Pozwala ono dziecku wygodniej wiosłować – zasięg ramion dziecka jest w końcu znacznie mniejszy niż u osoby dorosłej. Dla dziecka warto również wybrać nieco mniejszą deskę, na której będzie mu łatwiej utrzymać równowagę.

Stanie na desce i jednoczesne wiosłowanie to doskonały trening praktycznie całego ciała.

 

Podsumowanie

Jeśli chcesz spędzić okres wakacyjny w ciekawy sposób i lubisz sporty wodne, Stand Up Paddle będzie czymś w sam raz dla Ciebie. Możesz bez problemów wybrać taką deskę, która spełni Twoje oczekiwania i będzie gwarantowała całą masę frajdy. Nauka wcale nie jest tak skomplikowana i choć początki mogą być trudne, to z czasem bez wątpienia będziesz w stanie utrzymywać się na wodzie i sprawnie posługiwać się wiosłem. Deskę możesz również zamówić online – szybka dostawa sprawi, że w krótkim czasie będziesz mógł wybrać się nad wodę i przetestować swój nowy sprzęt. Szeroki wybór pod względem rodzajów desek sprawia, że nadają się one zarówno dla osób początkujących jak i tych, które regularnie uprawiają sport jakim jest Stand Up Paddle.

Pływając zawsze pamiętaj jednak o swoim bezpieczeństwo – kamizelka asekuracyjna i linka zabezpieczająca do deski są elementami, które zawsze powinieneś mieć ze sobą. Pływanie na SUP jest możliwe niezależnie od wieku. Zabierz ze sobą dzieci i spędźcie wspólnie aktywnie czas na wodzie.